Jak przyspieszyć komputer

Jak przyspieszyć komputer

Klient przychodząc do Medi-Comp.pl Profesjonalnego Serwisu Komputerowego często zastanawia się dlaczego jego komputer chodzi powoli. Przyczyn może być kilka. W dalszej części prezentujemy dlaczego tak może być.

 

1. Zdefragmentuj dysk twardy

Jeżeli posiadasz standardowy, obrotowy dysk twardy (HDD), wasz komputer może potrzebować stosunkowo dużo czasu na przetworzenie danych, które zostały niepoprawnie zapisane na dysku (lub podzielone są na milion części w różnych partiach dysku). Defragmentacja dysku powoduje ułożenie plików w sąsiadujących ze sobą sektorach przestrzeni dyskowej. Zabieg ten powoduje, że krócej trwa praca z plikami, a co za tym idzie zwykła, codzienna praca dostaje przyspieszenia.

Jak zrobić defragmentację dysku?

Większość systemów operacyjnych Windows posiada wbudowaną funkcję defragmentacji – kliknij Start ->Programy ->Akcesoria ->Narzędzia systemowe.

W Windows 8 wybieramy Przycisk Windows + Q.

W Windows 10 należy wejść do Eksploratora plików (domyślnie poprzez kliknięcie żółtej ikony folderu), następnie z lewej strony okna, które się otworzyło klikamy prawym przyciskiem myszy na wybrany dysk, dla przykładu C: . Wybieramy z podręcznego menu Właściwości, a następnie klikamy zakładkę Narzędzia. Dalej klikamy przycisk Optymalizuj. Możemy teraz wybrać wszystkie dyski  lub tylko jeden, zależnie od preferencji i klikamy Optymalizuj / Optymalizuj wszystkie. Następnie idziemy z psem na spacer lub do kawiarni na ciasto.

 

  1. Wyczyść rejestr systemu

To samo dotyczy Rejestru Systemu Windows. Jest to po prostu lista wpisów ustawień i konfiguracji, z których korzysta wasz komputer. Jeżeli rejestr systemu nie jest zoptymalizowany lub zaśmiecony starymi wpisami dotyczącymi programów, które nie zostały poprawnie usunięte, wasze obecne oprogramowanie komputerowe nie będzie działało tak szybko jakbyś się tego spodziewał.

W Internecie znaleźć można mnóstwo różnych programów do czyszczenia rejestru. Jednym, które polecamy jest Odkurzacz.

 

  1. Korzystaj lub kasuj – usuwaj przestarzałe lub niepotrzebne programy

Komputer powinien służyć człowiekowi, a nie na odwrót. Jeżeli posiadasz programy, których nigdy nie użyłeś lub nie masz zamiaru użyć, skorzystaj z opcji usuwania programów:

Możesz łatwo pozbyć się niepotrzebnych rzeczy wchodząc w Panel Sterowania – kliknij Start -> Panel sterowania -> Programy i Funkcje -> Odinstaluj program (dla Windows Vista/7/8/10) lub Dodaj/usuń programy(dla Windows XP/2000).

 

  1. Oszczędzaj miejsce na dysku

15% powierzchni dysku twardego zawsze powinno pozostać wolne – system operacyjny przechowuje często tak zwane pliki tymczasowe, dlatego też potrzebuje dużo przestrzeni do „oddychania”. Aby łatwo o to zadbać, należy często opróżniać kosz, usuwać pliki tymczasowe oraz czyścić pamięć podręczną przeglądarki internetowej (pliki cache).

Skorzystaj z wbudowanej funkcji systemu Windows, jaką jest Oczyszczanie dysku (wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “cleanmgr.exe” i kliknij OK), aby czasami zrobić porządek na swoim komputerze.

 

  1. Zoptymalizuj proces uruchamiania systemu Windows

Zbyt duża ilość procesów przy starcie systemu znacząco wydłuży czas, jaki wasz komputer potrzebuje, by być gotowym do użytku. Najlepiej samemu wybrać, które usługi mają być uruchomione przy starcie, zmieniając domyślne ustawienia rozruchu. Szokujące może być to, ile niepotrzebnych programów uruchamianych jest wraz ze startem systemu!

Wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “msconfig.exe” i kliknij OK. Wejdź w zakładkę „Uruchamianie” i odznacz programy, które nie muszą być włączone przez cały czas. Rezultaty będą zaskakujące! Pamiętaj, by wyłączać tylko te programy, które znasz, wiesz do czego służą i jaka jest ich funkcjonalność.

 

  1. Wykorzystaj całą moc obliczeniową podczas rozruchu

Większość nowoczesnych komputerów posiada procesory wielordzeniowe. Wydaje się to oczywiste – im więcej rdzeni, tym lepsza wydajność. W systemach Windows Vista oraz Windows 7 możliwe jest skrócenie czasu rozruchu poprzez użycie wszystkich rdzeni.

Wciśnij Klawisz Windows + R, a następnie wpisz “msconfig.exe” i kliknij OK. Wejdź w zakładkę „Rozruch”, kliknij w „Opcje zaawansowane…” i ustaw możliwie największą liczbę procesorów w górnej części okna.

 

  1. Unikaj szkodliwego oprogramowania

Złośliwe oprogramowanie, a także oprogramowanie reklamowe nie tylko narusza wasze bezpieczeństwo i prywatność, lecz także znacząco spowalnia komputer. Wyposaż się w zaufany i kompletny program antywirusowy taki jak ESET NOD32 lub AVG Antivirus, aby móc chronić się przed podejrzanymi programami, takimi jak dodatkowe paski narzędzi lub dodatkowa wyszukiwarka w waszej przeglądarce.

 

  1. Aktualizuj swój system

Jednym z największych mitów wśród internautów jest to, iż aktualizacje, którymi męczy nas Windows zaśmiecają komputer i zmniejszają jego wydajność. Nie jest to prawda – aktualny system Windows pozwala wam korzystać z najnowszej technologii, a także doskonale chroni wasz komputer przed zagrożeniami. Jeśli jednak używasz Windowsa 10 pamiętaj by sprawdzić po każdej aktualizacji czy ponownie nie włączyły się opcje współdzielenia łącza do przesyłania innym użytkownikom tego systemu usprawnień i poprawek. Dodatkowo zablokuj mu wysyłanie informacji o waszym systemie.

 

  1. Pomyśl nad zakupem dysku SSD (Solid-State Drive)

Jest to uaktualnienie sprzętu, które warto polecić, ponieważ dyski półprzewodnikowe (SSD) są jak dotąd najlepszym rozwiązaniem jeśli chodzi o zwiększenie wydajności waszego komputera. Dyski półprzewodnikowe różnią się od standardowych dysków magnetycznych tym, że posiadają one trwałą pamięć i nie wymagają stosowania w ich konstrukcji żadnych ruchomych mechanizmów.

Sprawia to, że dyski SSD działają nawet do 10 razy szybciej niż zwyczajne dyski. Jedynym zastrzeżeniem może być fakt, iż są one stosunkowo drogie. Chociaż tanieją i są co w raz bardziej przystępnych cenach. Warto kupić nawet nieduży dysk tego typu, by działał na nim sam System operacyjny. Reszta programów może być instalowana na zwykłym dysku. Na rynku dostępne są również dyski hybrydowe (SSHD) łączące funkcje obu. W rzeczywistości wygląda to tak, że wybierane są pliki, z których często korzystamy i do nich dostęp uzyskujemy zdecydowanie szybciej, jak na przykład pliki startowe Systemu. Reszta działa jak w przypadku dysku HDD.

 

  1. Gdy nie liczy się wygląd

Jeżeli korzystasz z systemu Windows Vista lub 7, a ładne efekty i modne style wizualne nie są powodem, dla których często zasiadasz przed ekranem swojego komputera, możecie zwolnić sporą część pamięci poprzez wyłączenie stylu Windows Aero. Można to zrobić w następujący sposób:

Windows Vista

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybierz „Personalizuj”. Następnie kliknij w „Kolor i wygląd okien” i wybierz „Otwórz właściwości wyglądu klasycznego”. Możecie teraz wyłączyć styl Aero wybierając schemat kolorów „Windows Vista Basic” i zatwierdzając przyciskiem OK.

Windows 7

Kliknij prawym przyciskiem myszy na pulpit i wybierz „Personalizuj”. Następnie, przewiń listę do momentu, gdzie znajdują się style podstawowe. Polecamy styl Retro (Windows 8).

Windows 8/10

Tutaj sytuacja jest trochę odmienna. Otwieramy Menu Start i wpisujemy sysdm.cpl, po czym wciskamy Enter. Otworzy się okno Właściwości systemu, tam wybieramy zakładkę Zaawansowane i klikamy Ustawienia… w części Wydajność. Następnie na liście Efektów wizualnych odznaczamy Stosuj animację podczas minimalizowania i maksymalizowania okien. Pamiętajmy jednak, by to wszystko zrobić potrzebujemy mieć uprawnienia administratora. Wszystkie okna jak i Menu Start powinny teraz chodzić zauważalnie szybciej.

 

  1. Niektóre komputery po prostu umierają

Jeśli wszystkie powyższe metody zawiodą, zastanów się nad wymianą komputera. Nie mogą trwać wiecznie, a biorąc pod uwagę dzisiejszą technologię komputerową, zakup nowego sprzętu wydaje się być w gruncie rzeczy całkiem opłacalny. Zwłaszcza, że internet pędzi jak szalony i coraz to nowsze pomysły i aplikacje, choć bardzo funkcjonalne, zużywają olbrzymią ilość pamięci, która stała się głównym elementem w domowym sprzęcie. Zapotrzebowanie na nią jest ogromna wyłącznie korzystając z przeglądarki. Nie jest też tak, że musicie często je zmieniać, ale raz na 3-4 lata wydatek rzędu 1500-2000 zł za komputer stacjonarny to bardzo dobrze ulokowane pieniądze.

Zapraszamy do Medi-Comp.pl Profesjonalnego Serwisu Komputerowego, gdzie nasi serwisanci sprawdzą i zoptymalizują Państwa komputer czy laptop.