Kasy fiskalne on-line – terminy

Klienci Medi-Comp.pl Profesjonalny Serwis Komputerowy często pytają o kasy fiskalne on-line. Od kiedy i kto będzie musiał mieć. Dzisiaj kilka słów o najnowszych informacjach dotyczących kas on-line.

Kasy fiskalne on-line to temat, który pojawił się na wiosnę 2018 roku. Jednak rząd nie zdecydował się na wprowadzenie kas on-line z początkiem roku 2019. Rząd nie zdążył przegłosować tej ustawy, dlatego planowane wejście kas fiskalnych on-line odbędzie się 1. Stycznia 2020 roku. 29 stycznia 2019 roku odbyło się w Sejmie posiedzenie  Podkomisji ds. monitorowania systemu podatkowego. Głównym tematem prac był projekt Ustawy o podatku od towarów i usług oraz Ustawy Prawo o miarach. Podczas spotkania pojawiły się propozycje nowych terminów dotyczące wprowadzenia kas online. Proponowany nowy termin wejścia ustawy w życie to 1 maja 2019r.

Kasy fiskalne on-line – kiedy i dla kogo?

 

Jeśli chodzi o obowiązek stosowania kas online dla poszczególnych branż, sprawa wygląda następująco:

  • od 1 stycznia 2020 roku branża paliwowa oraz mechanicy, także naprawa i zakładanie opon,
  • od 1 lipca 2020 roku gastronomia, hotele oraz sprzedaż węgla – nowy zapis,
  • od 1 stycznia 2021 roku kosmetyczki, kosmetolodzy, fryzjerzy, usługi budowlane, lekarze, prawnicy, branża fitness.

Natomiast zakończenie sprzedaży kas z kopią papierową miałoby nastąpić 30 czerwca 2019r.

Projekt z poprawkami wróci do Komisji Finansów Publicznych, a następnie ma trafić pod obrady Sejmu.

 

Kasy fiskalne on-line – pozostali podatnicy

 

Pozostali podatnicy będą nadal mogli ewidencjonować obrót i kwotę podatku przy pomocy kas rejestrujących, o których stanowić będzie art. 111 ust. 6aa (tj. nie umożliwiających połączenia z Centralnym Repozytorium Kas i nie przesyłających informacji z kas rejestrujących Centralnego Repozytorium Kas), jednakże nie będą mieli prawa do ulgi, co wynikać będzie wprost z art. 111 ust. 6ac.

Do podatników zaś użytkujących kasy rejestrujące, które zakupili przed wejściem w życie ustawy nowelizującej, z zastosowanie znajdą przepisy w brzmieniu dotychczasowym. Innymi słowy, podatnicy zachowają nabyte wcześniej prawo do ulgi w postaci możliwości odliczenia od podatku kwotę wydatkowanej na zakup każdej z kas rejestrujących zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł.

Medi-Comp.pl Profesjonalny Serwis Komputerowy wraz z producentem kas fiskalnych ELZAB jest gotowy na wprowadzenie kas fiskalnych on-line.