
Bezpieczne hasło
Wiele klientów Medi-Comp.pl prosi o wytłumaczenie czym jest bezpieczne hasło, jak powinno ono wyglądać oraz jakich schematów używać. Dzisiaj na blogu wytłumaczymy to w sposób bardzo prosty.
Czytając co roku statystyki jakie hasła mają użytkownicy komputerów chwytam się za głowę, gdyż co roku lista ta się powtarza. Użytkownicy nie wyciągają żadnych wniosków. Jak co roku, najpopularniejszym hasłem w 2018 roku zostało „123456”, a drugim „password”. Hakerzy, aby włamać się używają najczęściej imion bądź nazwisk ikon z popkultury, a także prostych schematów z klawiatury.
Jak powinno wyglądać bezpieczne hasło?
Bezpieczne hasło, jak już wyżej wspomnieliśmy, nie powinno być ani schematem z klawiatury, ani żadnym nazwiskiem znanej postaci. Powinno natomiast być długie (minimum 8 znaków!), a także zawierać małe i wielkie litery, a także znaki specjalne. Do każdej witryny hasło powinno być różne!
Jak zapamiętać hasła do wielu witryn
Jednakże, wiadomo że takie hasła trudno zapamiętać. Naszą radą jest to, żeby do witryn o szczególnie niskim znaczeniu, do których wracamy po miesiącu-dwóch ustawiać sobie proste hasło, które będziemy wykorzystywać ponownie. Natomiast do witryn typu poczta e-mail, banki czy Facebook warto wymyślić hasło, które będzie tzw. Hasłem silnym czyli wykorzysta politykę, którą wymieniłem w poprzednim akapicie. Jeżeli mamy jednak kiepską pamięć, możemy posilić się tzw. Menedżerem haseł. Programy, które mają posiadają odpowiednie zabezpieczenia to np. KeePass czy LastPass. Są również one dostępne jako aplikacja na telefon.
Hasło a RODO
W zakresie złożoności, długości oraz częstotliwości zmiany haseł dostępowych do systemów informatycznych, w których zachodzi proces przetwarzania danych osobowych do 25 maja 2018 roku obowiązują nas przepisy Rozporządzenia MSWiA. Wskazują one jednoznacznie, iż w sytuacji, gdy przynajmniej jedno urządzenie infrastruktury sieci lokalnej podłączone jest do sieci publicznej hasła dostępowe do takich systemów powinny składać się z co najmniej 8 znaków, z czego muszą wystąpić małe i duże litery, cyfra lub znak specjalny oraz być zmieniane nie rzadziej niż co 30 dni. Najlepiej jeśli takie wymagania będą narzucone przez system.
Jak sprawdzić jaką mam siłę hasła?
Siłę hasła można sprawdzić poprzez stronę internetową www.passwordmeter.com, która pokazuje siłę i jakie mamy poszczególne parametry danego hasła.
Żródło: TechSpot via SplashData – The Top 100 Worst Passwords of 2018